Urlop z dzieckiem – jak się przygotować?

z-dzieckiem4.jpgUrlop z dzieckiem

Poniższy artykuł powstał jako efekt moich prywatnych i zawodowych doświadczeń – jak przygotować się na urlop z dzieckiem. Prowadząc od 7 lat biuro podróży, setki razy odpowiadałam na pytania zatroskanych rodziców, w jaki sposób przygotować się i o czym nie zapomnieć, aby urlop z pociechą był bezpieczny i udany. Rok temu, gdy sama zostałam mamą, przeszłam przez tą samą ścieżkę martwienia czy aby na pewno nie zaniedbałam żadnego szczegółu przed wyjazdem. Piotruś, nasz syn, był z nami już na trzech bliższych i dalszych wyprawach (nie licząc wyjazdu jeszcze w brzuszku na Malediwy): na Słowacji, Cyprze i 17-dniowej wyprawie nurkowej na Filipiny. Wszystkie wyjazdy były udane, bez nieprzyjemnych niespodzianek. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia pomogą także i Wam bezpiecznie i udanie zaplanować swoją podróż z maleństwem. Jeżeli jest jakieś zagadnienie, któego nie poruszyliśmy, a jesteście nim zainteresowani, proszę o kontakt, a postaramy się uzupełnić listę, tak aby informacja była jak najpełniejsza.

Kiedy można pierwszy raz wyjechać zagranicę z dzieckiem?

Pierwszy raz można wyjechać z dzidziusiem jeszcze w brzuszku, o ile przyszła mama się dobrze czuje i jej lekarz nie widzi przeciwskazań. Po urodzeniu zaleca się, żeby podróże zacząć po połogu, ale tak naprawdę są trzy czynniki, które na to wpływają: 1) przekonanie rodziców do wyjazdu, 2) zalecenia lekarza, 3) wyrobienie dokumentu tożsamości dla dziecka – tymczasowy dowód osobisty lub paszport dla dziecka. My byliśmy na wakacjach jak byłam jeszcze w ciąży, a po urodzeniu pierwszy raz, jak Piotrus miał 2 miesiące. Niektórzy podróżują, gdy dziecko ma 2 tygodnie, inni, gdy 3 lata. Wydaje mi się, że każdy powinien postępować w tym przypadku wg. własnego przekonania.

Dokąd jest bezpiecznie wyjechać z dzieckiem?

Są kraje uważane za bardziej bezpieczne, gdyż flora bakteryjna w tych krajach jest zbliżona do naszej. Wiele rodzin wybiera kraje europejskie obawiając się klątwy faraona w Egipcie, czy też zatrucia w Turcji. Zwolennicy wypraw do Egiptu podkreślają, że tak ciepłej wody do pływania nie znajdzie się w Europie. Większość osób potrafi się uchronić przed zatruciem nie jedząc świeżych warzyw i owoców, pijąc napoje z bezpiecznego źródła i bez lodu, który mógłby być z nieprzegotowanej wody. Zakłada się, że karmienie piersią może uchronić niemowlęta przed zatruciem, szczególnie, gdy matka zwraca baczną uwagę na dietę. Jeszcze bezpieczniejszą formą żywienia są gotowe słoiczki. Dobrze mieć zapas leków „na wszelki wypadek”. Sugerujemy skontaktować się przed wyjazdem z pediatrą oraz z sanepidem, w celu uzyskania dokładnych informacji w sprawie szczepień i możliwości zachorowań w danym kraju.

Jaki kraj i jaki hotel wybrać?

Z przyjemnością doradzimy Państwu odpowiednie miejsce wyjazdu w zależności od planowanego budżetu i preferencji – np. hotel z brodzikiem dla dziecka, miejscem do spacerów itd. Większość polskich rodzin najchętniej wybiera kraje europejskie: Grecję, Hiszpanię, Włochy, Cypr lub też inne bliskie kraje czarterowe: Egipt, Tunezję, Turcję, Maroko. Rodziny chcące przeznaczyć większe budżety na wyjazd zwykle wybierają Wyspy Kanaryjskie, Portugalię lub dalsze kierunki – Wenezuelę, Kubę, Malediwy, Wyspy Zielonego Przylądka.

z-dzieckiem1.jpgCo zrobić, aby przelot nie był męczący dla dziecka?

Część dzieci lepiej znosi podróże w dzień, kiedy z zainteresowaniem przyjmują nowinki. Inne dzieci podróżując nocą przesypiają całą podróż i rano budzą sie w nowym kraju. Na to nie ma reguły, więc wybieranie określonych godzin przelotu nie zawsze pokrywa się z preferencjami dzieci. Należy pamiętać o zapasie jedzenia oraz picia na podróż dla dziecka. W przypadku dalszych lotów możemy zarezerwować specjalne kołyski, w których dzieci śpią podczas lotu. W przypadku infantów – dzieci do lat 2, które nie mają własnego miejsca w samolocie warto zabrać do samolotu fotelik. Jeżeli będzie wolne miejsce w samolocie wygodnie się tam przenieść i na czas lotu mieć możliwość na czasowe umieszczenie dziecka w foteliku. Na czas startu i lądowania zostaniemy poproszeni o wzięcie dziecka na ręce i przypięcie do siebie specjalnym pasem. W momencie schodzenia do lądowania, (a czasami także przy starcie) przy zmianach ciśnienia, dziecko może boleć ucho, gdy ciśnienie mu się samoistnie nie wyrówna. W takim przypadku najlepiej jest podać dziecku pierś do ssania lub butelkę, a starszym dzieciom dać cukierka do ssania, co pomoże im wyrównać ciśnienie.

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej u dziecka?

Uważa się, że niemowlęta nie mają choroby lokomocyjnej. Część lekarzy twierdzi, że dzieci do 6 miesięcy, a nawet do 2 lat nie miewają takiej choroby. W sprawie leków na chorobę lokomocyjną należy poradzić się lekarza.

Jaki dokument tożsamości wyrobić dla dziecka? Paszport dla dziecka, czy też tymczasowy dowód dla dziecka?

Osoby wyjeżdżające do Uni Europejskiej mogą wyrobić jedynie tymczasowy dowód. Osobiście sugeruję wyrobienie paszportu tymczasowego, gdyż wtedy jest ważny na wszystkie kraje świata, a formalności są porównywalne.

Gdzie wyrobić paszport lub dowód tymczasowy?

Paszporty są wyrabiane przez Urzędy Paszportowe, Referaty lub Delegatury. Spis przydatnych dokumentów oraz miejsc gdzie można załatwić paszport w województwie mazowieckim znajduje się na stronie Urzędu Wojewódzkiego.

z-dzieckiem2.jpgCzy zabrać kogoś do opieki na wyjazd?

Niektóre rodziny zabierają babcie lub opiekunkę ze sobą, aby móc ponurkować / pójść na imprezę itd. Zwykle babcie się swietnie bawią z wnukami na wyjeździe. Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zabrać babci doskonałym rozwiązaniem jest wynajęcie opiekunki na miejscu. Z przyjemnością doradzimy hotele, w których są dostępne mini-kluby i opiekunki.

 

Jak zaplanować urlop, aby nie był on męczący dla dziecka i rodziców?

Jeżeli dziecko jest przyzwyczajone do jedzenia o określonych godzinach, zachowajmy ten rytm na wyjeździe. Dostosujmy dzień do jego potrzeb – np. porę wejścia do wody do jego pory karmienia. Dziecko będzie się czuło bezpieczniej mając swoje zabawki ze sobą i stały rytuał. Jeżeli dziecko chodzi spać o 20, a na wakacjach pozwolimy mu biegać do 24, to nastepnego dnia może być niewyspane i rozdrażnione. Dobrze zachować równowagę pomiędzy trochę luźniejszym czasem na wakacjach, a pilnowaniem rytmu dnia dziecka. Jeżeli rodzice mają ochotę na trochę zwiedzania, to dziecko też może być zachwycone nowym miejscem. Trzeba jednak koniecznie pamietać, aby mieć ze sobą wszystko, co małemu człowieczkowi może się przydać – tzn zapasowe pieluchy, ubranka, jedzonko, dużo zabawek. Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko, większość rodziców potrafi w naturalny sposób zachować balans miedzy swoimi potrzebami i potrzebami dziecka.

Jakie ubezpieczenie wybrać na urlop?

Sugerujemy szczególnie w przypadkach podróży z dziećmi zakup dobrego ubezpieczenia, które w razie konieczności pokryje np. transport helikopterem, jak też skorzystanie z szybkiej, prywatnej opieki medycznej. Nasi konsultanci dobiorą najlepsze ubezpieczenie dostosowane do Państwa potrzeb.

z-dzieckiem5.jpgCo zabrać na wakacje z dzieckiem?

Koniecznie trzeba zabrać zapas ubranek, gdyż na urlopie dzieci mają szczególne zdolności do brudzenia się. W większości hoteli jest pralnia, ale nie każdy chce oddawać do pralni ubranka dziecka, a tymbardziej prać w rękach na urlopie. Jeżeli dziecko je słoiczki, lepiej zabrać je ze sobą. Na miejscu mogą być smaki, które naszemu dziecku mniej smakują. Należy być przygotowanym na to, że w czasie urlopu dziecko będzie więcej pić. Jeżeli dziecko nie będzie chciało pić, należy je do tego zachęcać. Dobrze jest zabrać specjalne pieluchy do pływania. Proszę pamiętać o zabraniu okrycia na głowę dla dziecka – zarówno na plażę, jak też na chłodniejsze wieczory.

Jakie lekarstwa zabrać ze sobą?

Przede wszystkim należy się skonsultować w tej sprawie z pediatrą, poniżej przedstawiam listę lekarstw, o których warto pamiętać:

  • coś przeciwbólowego i przeciwgorączkowego dla dziecka – warto wziąć leki w czopkach, które nie muszą być przechowywane w lodówce np. Efferalgan
  • lekarstwo na odwodnienie np. Orsalit
  • lekarstwo na biegunkę np. Smektę
  • lekarstwo na zatwardzenie, np. czopki glicerynowe
  • leki na chorobę lokomocyjną (zwykle nie dotyczy to malutkich dzieci)

Należy pamiętać, że nie zawsze środki dostępne w Polsce będą działały na miejscu. W przypadku choroby sugeruję kontakt w miejscowym lekarzem.

Co robić z dzieckiem na urlopie?

Bardzo proszę, oto kilka pomysłów:

  • Bawić się z dzieckiem na plaży – pokazać jak piasek się sypie, jak się robi babki itd.
  • Popluskać się w basenie, pobawić piłeczką itd.
  • Poskakać z dzieckiem (na rekach lub nie) na falach w morzu
  • Jeżeli rodzice nurkują to zabrać dziecko na łódź – pokazać np. jak tatuś skacze do wody itd
  • Pokazać rybki w wodzie, kwiatki w ogrodzie

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, zadaj je nam, postaramy się z całych sił na nie odpowiedzieć.

Tagi strony: , ,

2 komentarze do wpisu Urlop z dzieckiem – jak się przygotować?:

  1. Karina pisze:

    Witam,
    Wybieram sie pierwszy raz z moja corka na wakacje w szczycie sezonu nad polskie morze. Obawiam sie wielkich tlumow na plazy i zastanawiam sie w jaki sposob mogę „zamieścić na córce” dane kontaktowe. Cora ma dopiero 16 miesiecy i oczywiscie nie mam zamiaru jej sposzczac z oczu, ale wiadomo….to sa sekundy… O ile naszycie adresu na ubranku nie jest problemem to bardziej sie zastanawiam jak zabaezpieczyć ja na plazy, kiedy bedzie latac na golaska. Czy sa jakies breloczki, zawiesz…lub cos w tym stylu co nie przeszkadzałoby takiemu maluszkowi?
    Pozdrawiam serdecznie,
    kk

  2. Victoria pisze:

    Witam,
    Może Pani zamowic kolorowa, plastikowa bransoletke na reke z jej danymi. Widziałam takie na allegro.
    Wiecej porad i oferty na wyjazdy z dziecmi znajduje sie na stronie http://www.Zdziemi.pl

Napisz komentarz: