wakacje Meksyk – Chichén Itzá

meksyk-chicken-itza3.jpg

wakacje Meksyk

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (dzisiejszy Meksyk) około 450 r. Największy rozwój miasta datowany jest na X – XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od roku 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá).

Nie możemy wyświetlić tej galerii.

Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 r. (w okresie klasycznym rozwoju sztuki Majów). Prezentują one typowe cechy architektury Majów (są to niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach). Największe budowle wzniesione zostały w okresie wpływów Tolteków. Powstały w tym czasie: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w pelotę (o długości 150,0 m), El Castillo – świątynię Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynię Wojowników (Templo de los Guerreros), grupę Tysiąca Kolumn i Świątynię Jaguara.

 • Świątynia Wojownika – widoczne są w niej wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Zastosowano w niej filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników oraz rzeźby półleżących postaci zwane chac mool. Cechą charakterystyczną dla sztuki Majów jest zastosowane sklepień pozornych wewnątrz pomieszczeń. Wyobrażenia boga deszczu Majów, Chaca, zostały zastosowane jako dekoracja ścian.
 • El Castillo Świątynia nazywana Zamkiem, to Świątynia , Kukulkana odpowiednika Quetzalcoatla. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy bieg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli ilość dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni.
 • El Caracol czyli Ślimak to okrągła wieża o wysokości 12,0 m i średnicy 6,7 m zbudowana na dwóch tarasach. Wewnątrz umieszczono spiralną klatkę schodową prowadzącą do górnej komory. Jej okna zostały umieszczone promieniście. Stąd przypuszczenie o zastosowaniu wieży do obserwacji astronomicznych.

W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy

Przeczytaj także:

Tagi strony: , ,

2 komentarze do wpisu wakacje Meksyk – Chichén Itzá:

 1. macin pisze:

  Witam Wiktorie . wracqa temat wyjazdu do Meksyku. Potrzebuje oferte na 10-12 os która zawiera:

  1- 8 osób będzie leciało na 7 dni chcą połączyć nurkowanie ze zweiedzaniem najważniejszych atrakcji ( 4 nurków) trzeba im wymyśleć plan myśle 3 dni nurania 4 dni zwiedzania.
  Ja z żoną ( mamy 20 lecie ślubu) na 2 tygodnie i tutaj chciałbym nurkowo i cenoty i reszte plus zwiedzanie . z nami może keszcze 1 para tak samo.
  termin interesujący to koniec maja i zahaczyć o początek czerwca.
  potrzebuje jakieś propozycje i cenowe i wycieczkowe . wylot może być z niemiec lub pl. tam gdzie taniej . co do hotelu to raczej lepszy i all ale zobacz co i jak
  pozdrawiam
  Wieloryb

Napisz komentarz: