nurkowanie Filipiny

filipiny-manila1-1.jpgnurkowanie Filipiny

Opis wyprawy – nurkowanie Filipiny. Filipiny jest to państwo wyspiarskie położone w Południowo-Wschodniej Azji, nad Morzem Południowochińskim i Oceanem Spokojnym. Składa się z 11 dużych wysp i 7096 mniejszych wysepek, ułożonych w kształcie trójkąta o wierzchołku skierowanym ku północy. Po stronie wschodniej, wzdłuż wybrzeży wysp ciągnie się Rów Filipiński głębokości 10 540 m, jeden z najgłębszych rowów oceanicznych. Powierzchnia kraju wynosi 300 tys. km kwadratowych. Stolicą Filipin jest Manila.

Od marca do maja jest gorąco i sucho. Od czerwca do października występują duże opady deszczu, od listopada do lutego jest najchłodniej. Średnia temperatura waha się między 25 a 32 °C, średnia wilgotność wynosi 77%.

Archipelag wysp filipińskich leży na szelfie, miejscami bardzo płytkim. Znajduje się w obrębie nieustabilizowanej strefy brzeżnej Pacyfiku, nawiedzanej trzęsieniami ziemi. Wyspy Archipelagu Filipińskiego zbudowane są ze skał magmowych i metamorficznych (wyspy Mindanao, Mindoro, Palawan) oraz osadowych (pozostałe wyspy). Największymi wyspami archipelagu są: Luzon, Mindanao, Samar, Cebu, Panay, Palawan i Mindoro. W rzeźbie powierzchni dużych wysp dominują góry ciągnące się z północy na południe. Najwyższy szczyt Mt Pulog (2934 m.n.p.m.) leży na wyspie Luzon. Na wyspach znajduje się 14 czynnych wulkanów, bardzo aktywnych. Wzdłuż wybrzeży występują rafy koralowe, a płytkie zatoki i płaskie odcinki wybrzeża porasta roślinność namorzynowa. Klimat wysp filipińskich jest monsunowy wilgotny i gorący.

Nurkowanie na Filipinach.

Najbardziej interesującymi dla nurków miejscami na Filipinach są:

Apo Reef – druga najwieksza rafa koralowa na świecie z możliwością nurkowania z martami i rekinami wielorybimi…

Coron, Busuanga – czyli cmentarzysko wraków japońskich wraków z II Wojny Światowej…

Donsol, Sorsogon – najlepsze na świecie miejsce do nurkowania z rekinami wielorybimi…

Manta Bowl – nie trzeba tłumaczyć, zobaczenie manty (prawie) gwarantowane…

Barracuda Lake – jezioro wulkaniczne z trzema termoklinami…

Wyprawy na Filipiny

Tagi strony: , , ,

Napisz komentarz: